Služby

Vyberte si ubytování z naší ponuky

Menu

Zajímavé odkazy

Historie:: Bardejovské lázně

Svérázně kouzlo malebných Bardějovských lázní na severovýchodním Slovensku zažili i takové významné osobnosti jako například Marie Lujza, dcera císaře Františka I. a později druhá manželka císaře Napoleona, ruský car Alexandr I. zda manželka císaře Františka Josefa I. Alžběta přezdívaná Sisi.

Historie léčivých pramenů

Místní léčivé prameny se zmiňují v roce 1247 v listině uherského krále Bély IV., Kterou jejich i s pozemky daroval městu Bardejov. První, převážně dřevěné lázeňské objekty zde začali stavět koncem 17. století.

Popularita lázní v Bardějově

Největší historický rozkvět zažily Bardejovské lázněv 19. století. O jejich popularitě svědčí zájem exkluzivní klientely včetně korunovaných hlav. Snad nejslavnějším hostem, který se v Bardejovských lázních léčil, byla císařovna Alžběta Rakouská známá jako Sisi. Její pobyt připomíná socha v lázeňském parku. Koncem 19. století byly léčebné domy schopny přijmout pět tisíc hostů.
Historické zmínky

Z roku 1817 pochází historicky první významný popis lázní a tamních obyčejů od Jana Čaploviče. V první polovině 19. století zaznamenaly Bardejovské kúpele největší rozkvět. V krátkém čase se postavil nový prostorný lázeňský dům a několik obytných budov. V tomto období se využívalo již 13 minerálních pramenů.

Do 15. století není o nich přesných zpráv. Dobrá pověst se však rychle šířila, proto v roce 1505 vybudovali kabiny na koupání nemocných, kteří dojížděli ze širokého okolí.

V roce 1777 postavili poblíž pramenů zděnou budovu s dvanácti pokoji pro pohodlí nemocné. Léčivé výsledky přilákaly maďarskou i polskou šlechtu, což mělo velký význam pro rozvoj lázní.

První historická zmínka o lázních Bardejov je z roku 1247, kdy uherský král Béla IV. daroval území dnešních lázní is prameny městu Bardejov. Jisté je, že lidé poznali velmi brzy léčivé účinky minerálních vod, o kterých se mohli sami přesvědčit. Pověst o lázních se dostává i do panovnických dvorů, zejména po uzdravení těžce postiženého polského šlechtice, pana Tomáše Lisicki z Lisiec.

První písemná vědecká zpráva o výsledcích analýzy dvou nejvíce používaných bardejovských pramenů Hlavního a Lázeňského byla podána v roce 1795 prof. Pavlem Kitaiblom z Pešti. V tomto období se využívalo 7 minerálních pramenů.

Vody v Bardějově jsou nejléčivější

Bardějovské kyselky pokládal za jedny z najliečivejších vod v Evropě, vhodné pro plnění a export. Po další analýze Kitaibel navržena indikace lázeňské léčby. Podle něj se bardějovské vody hodí proti bolestem hlavy, na léčení kontraktur, epilepsie, hypochondrie, ženských chorob, podagra, močových kamínků, žaludečních chorob. I Kitaiblova zpráva přispěla k tomu, že se Bardejovské lázně již koncem 18. století zařadili mezi nejnavštěvovanější lázně Uherska.

Bardejovská kyselka začala plnit a exportovat nejen do Budapešti, ale i do Varšavy, Berlína, Frankfurtu.

© lazne.bardejovske.info

NAVRCHOLU.cz
TOPlistHotely

Pobyty

Akční pobyty